Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesinin İlki Artvin’de Kuruldu

  Kuzey Göçebeleri ailesi doğadan ilham alarak üretmeye ve paylaşmaya devam ediyor. Paylaşımın ve üretimin aktif olduğu ailemiz ilk meyvesini verdi ve Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesi ile Artvin’de ilk kütüphanesini kurdu. İçerisindeki birbirinden değerli aile üyelerinin bir araya gelerek topladığı kitaplarla kurulan kütüphane,  Patika Kitapevi içerisinde açılarak kitapları okuyucularıyla buluşturdu.

Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri nedir, nasıl işler?

Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesi, farklı şehirlerdeki alternatif kafelere veya mekânlara özgür kütüphaneler kurarak, buraları ziyaret eden insanları kitaplarla buluşturmayı istiyor. Aynı zamanda Kuzey Göçebeleri’ne ve bütün gezginlere farklı şehirlerde “ev” durakları oluşturmayı amaçlıyor. Kütüphaneden kitap almak isteyenler, seçtikleri kitabı alarak isimlerini ve bilgilerini yazdırırlar. On beş gün süreyle kitabı kullanabilirler.  

Peki kimdir bu Kuzey Göçebeleri?

Kuzey Göçebeleri, “sıradışı” bir üretim topluluğu olarak Ocak 2017’de kuruldu. Birbirinden değerli insanları barındıran bu topluluk, “derin bir yaşam deneyiminin yansımasını” insanlık ile paylaşma ve “yaşama dair ortak hedef ve hayalleri olan insanları” birleştirme amacı taşıyor. Kuzey Göçebeleri, içinde gezginleri ve yaşamlarını yolda sürdürmek isteyenleri barındırdığı kadar, yerleşik yaşayan ve üretmek isteyenleri barındırıyor. Farklı meslek gruplarından, farklı yaş gruplarından, farklı ilgi alanlarından birçok insan burada kendine yer buluyor. Multidisipliner bir ağ halinde çalışan Kuzey Göçebeleri’nde üretim konusunda bir kısıtlama yoktur. Sanat, seyahat, ekoloji, sosyal sorumluluk, sosyoloji, finans, felsefe, tasarım, eğitim bu üretim alanlarından bazılarıdır. Büyük, katılımcı bir proje platformu oluşturma, kendi sürdürülebilir sistemini kurma ve üretim topluluğu olarak bir “marka” yaratma vizyonuyla hareket eden KG, bugün projelerini geliştiriyor ve birçok alanda üretime devam ediyor.   Sevgi ve üretimle!          

Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesinin İlki Artvin’de Kuruldu” te bir düşünce

  1. Mehmet Arslanhan diyor ki:

    İyi günler Doğuş hocam,

    Ben Mehmet Ali Arslanhan 1990 Hatay Doğumluyum
    (Instgram :@marslnhn ) yeteri kadar kitap okumadigimiz icin ve bu ataleti kendimizden söküp atmak icin Türkiye geneli bir projem var. Hatay da başlayıp istanbulda tamamlamak istiyorum.dilerseniz ayrıntılı bilgi de verebilirim. Yüzde 1 dahi olsa farkındalık oluşturabilirsek ne mutlu bana. İibf işletme mezunuyum. Hayatımın kalan kısmını sosyal projelerle gecirmek istiyorum. Tek korktuğum şey gerekli finansmanı sağlayamamak sponsor bulamamak. Bunun için günlük işlerde dahi olsa çalışıp projeyi tamamlamak istiyorum. Sizi bi öncü olarak görecek olursak fikirlerinizi almak bana fayda sağlayacaktır.
    Görüşmek ümidiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir