Durmak Yok Üretime Devam! KG Özgür Kütüphaneleri Projesinin İkincisi Giresun’da Kuruldu

Geçtiğimiz aylarda ilkini Artvin’de kurduğumuz Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesi’nin ikincisi bu sefer Giresun’da kuruldu. Kuzey Göçebeleri topluluğunun kendi üyeleri arasında toplanan kitaplar ve materyaller, Giresun’da Adı Yok Kafe‘de okuyucusuyla buluşmaya hazır. Paylaşmaya ve üretmeye dair pek çok projenin yer aldığı Kuzey Göçebeleri topluluğu, birlikte elde ettikleri fikirleri ve düşünceleri somutlaştırarak hayata geçirmeye ve üreterek büyümeye devam ediyor. Bu projelerden sadece biri olan Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesi ile daha farklı bir farkındalıkla okuyucuya alternatif bir yol sunuyor. Aylar öncesinden başlanan hazırlıklar ve duyurularla toplanan yüzlerce kitap ve dergi ile Adı Yok Kafe‘nin bir köşesine kurulan kütüphanemizin pek çok insana dokunup, güzel paylaşımlar sağlayacağını göçebeler ailesi olarak umut ediyoruz. Projeyi yöneten ve başından beri her bir detayıyla ilgilenen Zeynep Budak bu proje ile ilgili olan hislerini şöyle dile getiriyor:

“En güzel öyküler ve maceralar hep yola çıkmakla başlar.Kendi içinde ve ya dünyanın bile dışında ama yolculukla…Biz Kuzey Göçebeleri gittiğimiz her yolda ve durduğumuz her durakta bir iz ve bir gülümseme bırakmak istedik ve ikinci gülüşümüz Giresun’a oldu. Gidin ve okuyarak enerjimize enerji katın. Gidin ve gülün. Gidin ve yolun güzelliğini keşfedin! “ Kütüphanenin kurulumuna yardım eden ve İstanbul’dan kalkıp Giresun’a kadar gidip Zeynep’e bu yolda eşlik eden göçebelerimizden Hediye Acar ise: “Kitapları tek tek kendi ellerimle yerleştirmek muazzam bir duyguydu. Ve bu kitaplara başka insanların da değeceğini bilmek, bizi düşüneceklerini hissetmek harika bir duygu. Eğer olur da bizim gibi göçebe ruhlu biri ilham alır da yola düşerse diye Küçük Karabalık kitabına bir not bıraktım. Umarım bir an önce o not okunur ve yollara düşülür.” diyor.

Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri nedir, nasıl işler?

Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesi, farklı şehirlerdeki alternatif kafelere veya mekânlara özgür kütüphaneler kurarak, buraları ziyaret eden insanları kitaplarla buluşturmayı istiyor. Aynı zamanda Kuzey Göçebeleri’ne ve bütün gezginlere farklı şehirlerde “ev” durakları oluşturmayı amaçlıyor. Kütüphaneden kitap almak isteyenler, seçtikleri kitabı alarak isimlerini ve bilgilerini yazdırırlar. On beş gün süreyle kitabı kullanabilirler.  

Peki kimdir bu Kuzey Göçebeleri?

Kuzey Göçebeleri, “sıradışı” bir üretim topluluğu olarak Ocak 2017’de kuruldu. Birbirinden değerli insanları barındıran bu topluluk, “derin bir yaşam deneyiminin yansımasını” insanlık ile paylaşma ve “yaşama dair ortak hedef ve hayalleri olan insanları” birleştirme amacı taşıyor. Kuzey Göçebeleri, içinde gezginleri ve yaşamlarını yolda sürdürmek isteyenleri barındırdığı kadar, yerleşik yaşayan ve üretmek isteyenleri barındırıyor. Farklı meslek gruplarından, farklı yaş gruplarından, farklı ilgi alanlarından birçok insan burada kendine yer buluyor. Multidisipliner bir ağ halinde çalışan Kuzey Göçebeleri’nde üretim konusunda bir kısıtlama yoktur. Sanat, seyahat, ekoloji, sosyal sorumluluk, sosyoloji, finans, felsefe, tasarım, eğitim bu üretim alanlarından bazılarıdır. Büyük, katılımcı bir proje platformu oluşturma, kendi sürdürülebilir sistemini kurma ve üretim topluluğu olarak bir “marka” yaratma vizyonuyla hareket eden KG, bugün projelerini geliştiriyor ve birçok alanda üretime devam ediyor.   Sevgi ve üretimle!        

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir