İzlanda Hakkında 25 İlginç ve Garip Gerçek

Her ne kadar henüz yurt dışına çıkamamış bir gezgin olsam da, bu konuda yabancı blogları okumadan geçemiyorum. Gidemedim diye okumayıp araştırmayacak da değilim elbette. Şimdiden yolunu yapıyorum diyelim.(içsel gülüşmeler) Uzun ve yorucu bir dönemin sonunda evime gelip, çayımı yudumlarken keyiflice gezindiğim bloglara şöyle bir göz atarken https://expertvagabond.com/ sitesindeki “25 Interesting (And Strange) Facts About Iceland” yazısı ilgimi çekti ve meraklısı için elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Buyrunuz.

İzlanda Hakkında İlginç Gerçekler:

1-Çok fazla insan yok: Eğer siz de benim gibi kalabalık yerlere seyahat etmeyi sevmeyen biriyseniz İzlanda -Avrupa’nın diğer yerlerine kıyasla-bunun için fazlasıyla ideal bir yer. Elbette Reykjavik  bölgesinden uzak durmanız gerekiyor. Nüfusu sadece 339.462’dir. Turizm her ne kadar son 10 yılda patlamış olsa da, yalnız kalacağınız yerleri keşfetmek için hala çok sayıda yer var. 2- Çevre dostu bir ülke: İzlanda’nın güç kaynağının büyük çoğunluğunun jeotermal ve hidro enerjiden geldiğini öğrenmek beni çok etkiledi. Başka bir deyişle, burası temiz bir güce ve karbon ayakizine sahip bir ülke. İzlanda’nın güç kaynağının büyük çoğunluğunun jeotermal ve hidro enerjiden geldiğini öğrenmek beni çok etkiledi. Başka bir deyişle, burası temiz bir güce ve karbon ayakizine sahip bir ülke. 
İzlanda’da küçük Elf evleri.

3- İzlandalılar Elflere inanıyor: 

Anketler, milletin yüzde 54,4’ünün huldufólk (görünmez elfler) ve kırsal bölgede yaşayan trollerin varlığına inandığını, diğerlerinin ise en azından olasılığa açık olduğunu gösteriyor. 

İzlanda’ya seyahatiniz sırasında, bazı insanların elflerin yaşaması için inşa ettikleri küçük tahta álfhól elf evleri” ni bile görebilirsiniz. İzlanda’nın, İzlandalı elf tarihini öğrenebileceğiniz resmi bir Elf Okulu bile vardır. 4- İzlanda’da McDonalds yok: Bir zamanlar, İzlanda’da birkaç McDonald’s restorantı vardı. Bu durum 2009 yılında değişti ve Altın Kemerler yakın gelecekte herhangi bir noktada geri dönüş yapacak gibi görünmüyor. Bu durumdan memnun kaldım, ama endişelenme; İzlanda’da birkaç tane fast food zinciri var. Sosisli sandviçler özellikle orada popüler! 5- En güvenilir ülkelerden biri: ABD’den gelince, İzlanda’da bu kadar az suçun bulunmasına şaşırmıştım. Ortalama bir yılda, 2 cinayet gerçekleşiyor.
Geriye pek fazla ağaç kalmadı.
6- Bir zamanlar ağaçlarla kaplıydı:

Bu ilginç gerçek, İzlanda hakkında pek de pastoral olmayan bir kaç şeyden biri. Vikingler İzlanda’yı yağmalamadan önce bitki örtüsünün yüzde 40’ı ağaçlarla kaplıydı. Ancak, evler, tekneler inşa etmek ve tarım için araziyi temizlemek için tüm ağaçlara ihtiyaçları vardı. Şimdi, yeniden ağaçlandırma çalışmaları devam etmesine rağmen, bu rakam maalesef yüzde iki.

7- Sivrisinek göremezsiniz!

Sivrisinekler ABD’de zaman zaman hayatı sefil hale getirebiliyorlar gerçekten. bu nedenle İzlanda’nın dünyanın en az sivrisineksiz içeren ortamlarından biri olduğunu öğrenmek beni çok heyecanlandırdı. Yılın hangi zamanını ziyaret ederseniz edin, bu zararlılar hakkında endişelenmenize gerek yok. İzlanda nüfusunun yalnızca bu sebepten dolayı daha yüksek olmaması şaşırtıcı.

8- İzlanda halkı bazen garip yiyeceklerle besleniyor:

Şimdi beni yanlış anlamayın ama bazen garip yiyeceklere sahip olabiliyorlar. Aslında bazı iyi deniz mahsulleri ve kuzularıyla da tanınırlar. Fakat geleneksel yemekleri kusma refleksi yaratabilir! En ünlü Hakarl veya fermente köpekbalığı olmalı. Bu malzeme 6-12 hafta yeraltına gömülüp, sonra güneşte kurumaya bırakılır. Amonyak (idrar) tadına benzer ve garip görüntüler ile birlikte yenir. 9- Geleneksel bir soyadları yok: Bir çocuk İzlanda’da doğduğunda, ebeveynlerinden hiçbiriyle aynı soyadını almaz. Bunun yerine, soyadları babalarından veya annelerinin ilk adlarından türetilmiştir. Müzisyen Björk bize güzel bir örnek veriyor. Babasının ilk adı Guðmundur. Björk’ün tam adı Björk Guðmundsdottir, yani Guðmundur’nun kızı.
Müzisyen Bjork

10- İzlanda huzurlu bir devrim yaptı:

Uluslararası basında çok fazla bir şey bildirilmedi, ancak İzlanda başarılı (ve barışçıl) bir devrim yaptı. 2008 yılında, ülkenin bankacılık sistemi çöktü, işsizlik fırladı ve vatandaşlar iyeceklerinin tükenmesinden endişe ettiler. İzlanda’nın halkı, başkent etrafındaki tüm trafiği tamamen engelleyen tencere ve tavalarla barışçıl bir şekilde protesto etmek için sokaklara döküldü. Sonunda Başbakan ve eski hükümet istifaya zorlandı ve halk kendilerine yeni bir anayasa yazdı.

11- İzlanda eşitlikçi bir toplumdur:

İzlanda eşitlik fikrini fazlasıyla ciddiye alan ülkelerden biridir. Dünyadaki en feminist ülke olarak kabul edilir ve ayrıca LGBTQ topluluğunu kabul etmekte uzun bir geçmişi var. Ek olarak, ülkenin yalnızca yüzde 3’ü orta sınıfın dışında kalıyor.

12- Bebekler yalnız başına kalabilirler:

İzlanda halkı bebeklerini yalnız başına bırakmaktan çekinmiyorlar.Muhtemelen İzlanda’daki restoranlarda bir bebek ağlaması duyduğunuz zaman endişelenmenize gerek kalmayacak. Birçok insanı şok eder, ancak bebeklerini bebek arabası dışında da serbest bırakmak için yaygın bir uygulamadır. Bunu, ülkenin 20-30 derece F (-5C) dereceye kadar düştüğü zamanlar da dahil olmak üzere ülkenin her yerinde görebilirsiniz.

13- Kış aylarında yüzme keyfi:

Jeotermal volkanik olarak ısıtılmış suya sahip olmanın gerçekten yararlı olduğu şeylerden birisi de, dışarıda ne kadar soğuk olursa olsun yüzmeye gidebilecek olmanızdır. Sayısız kaplıca vardır ve pek çok İzlanda oteli, her zaman en az 86 derece Fahrenheit sıcaklığını koruyabilen ısıtmalı havuzlara sahiptir.

2014 Holuhraun volkanik patlaması(İzlanda)

14- 30 tane aktif volkan vardır:

Volkanlar beni çok etkiledi ve İzlanda ziyaretim sırasında bir kısmını görmekten oldukça heyecan duydum. Yaklaşık 130 tane volkanik dağ var ve bunlardan 30 tanesi aktif. Şu anda hiçbiri patlamıyor (ancak bu değişebilir). Bilim adamları, volkanik patlamaları tahmin etmede o kadar başarılı oldular ki sakinler ve turistler için risk asgari düzeyde.   15- Oldukça ilginç bir müzeyi ziyaret edebilirsiniz: İzlanda’ya gitmeden önce, penislere adanmış bütün bir müze olacağını hayal bile edemezdim. Daha da kötüsü, Phallological Museum’da sergilenen 200 penis koleksiyonunun sözde troller gibi mitolojik yaratıklardan örnekler içerdiği söyleniyor.
Vigdís Finnbogadóttir
16-İzlanda’da Avrupa’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı seçildi: Daha önce de belirtildiği gibi İzlanda, feminizmde dünyaya öncülük ediyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ülke aynı zamanda 1980- 1996 yılları arasında, görev yapan bir kadın başkanı (Vigdís Finnbogadóttir) Cumhurbaşkanı seçen seçen ilk ülke oldu. Avrupa’nın ilk Cumhurbaşkanı’dır. 17- Sıcaklıklar rahatsız edici seviyede değildir: İzlanda yaz seyahatleri için mükemmel bir seçimdir. Eğer İzlanda’yı ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle yazın gitmelisiniz. Kışın korkutucu soğuklukta olabiliyor. 18- Her yerde ev yapımı dondurma var:

İzlanda’nın gayri resmi ulusal tatlısı kesinlikle dondurma. İnsanlar hava şartlarından bağımsız olarak, günlük olarak uzun süre tüketebilirler. Bazı ev yapımı dondurmaları denedikten sonra nedenini görebiliyorum; lezzetli!

19- Avlanılan erkek cadılar:

İzlanda birçok yönden pastoral görünebilir, ancak ülkenin karanlık bir geçmişi var. Tıpkı ABD ve Avrupa’nın birçok yerinde olduğu gibi, İzlanda da 1654-1690 yılları arasında bir cadı avı geçirdi. Bu süre zarfında sadece bir kadın cadı olarak yargılandı, çünkü erkekler birincil hedeflerdi.

20- Bir arazi aracı olarak Süper Jeep:

İzlanda uzak ve engebeli manzaralarla doludur ve bazılarına ulaşmak için özellikle kışın bazı yerliler “Super Jeep” kullanır. Bunlar, insanların derin nehirleri geçmesine veya derin kar ve buzdan geçmesine izin veren yükseltilmiş süspansiyonlu ve büyük lastiklere sahip, oldukça değiştirilmiş bir arazi aracıdır. İzlanda’nın yollarının çoğu asfaltlanmıştır, ancak orta yaylalara giden off-road yollar için bu cipler kışın seyahat etmeyi mümkün kılar.

Arazi aracı olarak kullanılan bir 4X4 Coolest(İzlanda)
 
21-Dünya’nın en genç ülkesi:

Yer biçimi bakımından İzlanda, dünyanın en genç ülkesidir. Bu gerçeği izleyen İzlanda, aynı zamanda en son oturulacak Avrupa ülkesiydi. Ancak, İzlanda’nın gençliği, hala yaklaşık 25 milyon yıllık olduğu için buna aldırış etmeyin.

22- Ülkenin çoğu ıssız yerlerle kaplı:

İzlanda’nın eşsiz topografyası nedeniyle, sadece yüzde 20’si insanlar tarafından iskan ediliyor. Uzak, ıssız alanların birçoğu ziyaret edilebilir, ancak planlarınızı öncelikle 112 İzlanda Uygulamasını kullanarak ICE-SAR’a kaydetmenizi şiddetle tavsiye ederim. Hiçbir yerin ortasında bir şeyler ters giderse, yardım almanın en iyi yolu bu…

23- İzlanda’nın ordusu yok:

İzlanda’nın ordusu yoktur ve yalnızca bir çatışmada savaşmıştır. Cod Wars, İzlanda’nın kıyı şeridinin 200 mil içerisindeki suya özel balıkçılık hakları için İngiltere ile güç mücadelesiydi. İzlanda, düşmanlarının balık ağlarına makasla saldırdıktan sonra kazandı.

24- İzlandalı öğrenciler üç dil öğreniyor:

İzlandalı öğrencilere ana dilleri ile birlikte İngilizce ve Danca da öğretilir. Genç öğrencilerin en az yüzde 80’inin temel İngilizce’yi anlayabildiği ve yetişkinlerin yüzde 98’inin birden fazla dilde akıcı olduğunu iddia ettiği tahmin ediliyor. İzlanda’da karşılaştığım herkesle iletişimde sorun yaşamadım.

25- Kuzeniniz olma ihtimalini düşünen Tinder gibi bir daiting uygulaması:

İzlanda’nın nüfusu çok küçük olduğundan, Tinder gibi bazı randevu/ilişki uygulamaları sizin eşleştiğiniz kişinin kuzeniniz olma ihtimalini gösterebiliyor. Bu nedenle, İzlandalıların ilişkili olup olmadıklarını kontrol etmelerini sağlayan lslendinga-App adlı bir akıllı telefon uygulaması var. Şirketin sloganı “Yatağa çarpmadan önce uygulamayı şişirin”. Hahahahahah!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir