Kuzey Göçebeleri

Kuzey Göçebeleri; Ocak 2017’de “sıradışı” bir üretim topluluğu olarak kuruldu. Birbirinden değerli insanları içinde barındıran bu topluluk,”derin bir yaşam deneyiminin yansılarını” insanlık ile paylaşma ve “yaşama dair ortak hedef ve hayalleri olan insanları” birleştirme amacını taşıyor. KG, içinde gezginleri ve yaşamlarını yolda sürdürmek isteyenleri barındırdığı kadar, yerleşik yaşayan ve üretmek isteyenleri de barındırıyor. Farklı meslek gruplarından farklı yaş gruplarından, farklı ilgi alanlarından birçok insan burada kendine yer buluyor.

Kuzey Göçebeleri, içinde mutlak bir dayanışmayı barındırır. Aile hissine önem verir. Paylaşmaya değer verir. Bir yapılanması, organizasyonu, koordinasyonu ve proje yönetimi vardır. 
Yapılan işler ve işleyiş için departmanlar oluşmuştur. Her departmanın başında bir koordinatör yer alır ve buradaki işleyişi kolaylaştırır. Koordinatörlerin koordinasyonunu da merkez koordinatörler üstlenir ve Kurucu ile birlikte ana koordinasyon yapısını oluştururlar. 

Kuzey Göçebeleri, büyük katılımcı bir proje platformu oluşturma; kendi sürdürülebilir sistemini kurma ve üretim topluluğu olarak bir “marka” yaratma vizyonuyla hareket ediyor. Ve bugün projelerini geliştiriyor ve birçok alanda üretimini sürdürüyor.

Kuzey Göçebeleri

Kuzey Göçebeleri; öz bir tanımlamayla: sanatı, seyahat etmeyi seven, projeler üreten ve bunları gerçekleştiren insanların bir arada bulunduğu bir topluluktur. Bir şirket ya da kar amacı güden bir kuruluş değildir. Hiçbir siyasi, etnik veya dini bir unsura bağlı değildir ve bağlı olmayacaktır. Tamamen bağımsızdır. Topluluk içindeki insanların birbirine samimiyet, saygı ve mutlak dayanışma ile yaklaştığı bir üretim alanıdır. 

Kuzey Göçebeleri’nde üretim konusunda bir kısıtlama yoktur. Multidisipliner bir ağ halinde çalışan bu toplulukta, topluluğun temel kuruluş ve yaşam değerlerine, insan haklarına ve insani, vicdani değerlere ters düşmediği sürece her konuda üretim gerçekleştirilebilir.
Sanat, sosyal sorumluluk,, seyahat, ekoloji, sosyoloji, felsefe, tasarım, eğitim bu üretim alanlarından bazılarıdır. 

Kuzey Göçebeleri’nde herkes yetenek ve isteğine göre yaptığı işlerle birlikte üretir, deneyimler ve kazanır. Birlikte yardım eder ve birlikte eğlenir.

Kurucunun notu

Doğuş Kökarttı
Kurucu / CEO

Farklı ülkelerde uzun günler boyunca yolda kaldıktan sonra “gezgin, göçebe, deneysel sanatçı, doğa koruyucusu” olan insanların vizyonlarının ve hayallerinin dünyayı güzelleştirme ve onu daha iyi bir yer haline getirme konusunda yetkin ve anlamlı bir yerde olduğunu deneyimledim. Dünyada ve dünyaya dair yapmak istediklerimi bir toplulukla birlikte geniş bir paylaşım alanında gerçekleştirmek,  bir şeyler üretmek ve paylaşmak isteyen herkese arka çıkmak, benzer insanları bir araya getirip içlerindeki arzuları, hayalleri ve coşkun ateşlerini büyütmek isteği ile Kuzey Göçebeleri doğdu, büyüdü ve bugün tüm gücüyle nefes almayı sürdürüyor. Kuzey Göçebeleri, 2017 yılında kurulduktan ve ilerledikten sonra çok güzel bir platforma evrildi. Dünyanın, kapsam açısından pek fazla benzeri olmayan bunun gibi bir organizasyona nasıl bir dönüt vereceğini ben de tam olarak bilmiyordum. Fakat o dönemdeki “toplu üretim” isteğimi hayata geçirdikten sonra onlarca insan; bu topluluğun içinde yer almak için başvurdu ve zaman içinde çok güzel, kaliteli, alanlarında yetkin insanlardan oluşan bir topluluğa evrildik. Benim düşündüğümden de daha keyifli bir yer oldu. 
Burada göçebeler, yarı göçebeler, yerleşik göçebeler, zihin göçebeleri, her şeyi geride bırakıp kendini yola vuranlar, deneysel sanatçılar, reddedenler, kabul edenler, yaşamı her şeyden daha değerli görenler, anlatmak isteyenler, anlamak isteyenler, doğaya dönenler ve ‘yolculuk’larını sürdürenler kendine bir yer buluyor. Benim için bu topluluktaki en değerli şey birçok alanda farklı projeleri hayata geçirmek; bunları uygulayıp hayatlarımıza ve farklı insanların hayatlarına dokunabilmek, deneyimlemek ve yolculuğumuzu geliştirmek. Bu topluluk ne kadar ilerleyebilirse ilerlesin ya da projelerimizin ne kadarını gerçekleştirebilirsek gerçekleştirelim; bunun gibi bir platformu oluşturduğum ve üzerini inşa ettiğim için, burada oluşan dostluklarım için her daim mutlu olacağım. 
Çizginin dışındakiler yalnız değildir.
Yol, yaşam ve deneyim sonsuz bir göç halidir.

Kuzey göçebeleri yapılanması

Kuzey Göçebeleri’ne Katılmak İster Misin?

Sen de bu sıradışı üretim topluluğunun bir parçası olmak istersen başvuru formunu bütün samimiyetinle doldurabilir ve geri dönüşü bekleyebilirsin. Başvurunu heyecanla bekliyoruz!

Buradan Formu Doldur